Ana Sayfa  /   Biyografi
Zeynep Erol hakkında…

1960 yılında istanbul’da doğdu. istanbul alman lisesi’nden mezun olduktan sonra, istanbul üniversite’si alman edebiyatı bölümünde okudu, istanbul’da özel bir okulda 6 yıl almanca öğretmenliğinin ardından, 1989 yılında , kapalıçarşı’da iki yıl sürecek, metal tekniği üzerine düzenlenen eğitim programına katıldı.
1 yıl boyunca mum tekniği çalışmalarını ayşe ünaydın atelyesinde sürdürdü.

1996’dan 2001 yılına dek Zeynep Erol ‘’duygular arasında’’ (1997), ‘’değişim’’ (1998), ‘’ışık teması’’ (1999), ve ‘’öz’’ (2000) adlı sergilerini kendi galerisinde gerçekleştirdi.

Soyut fikir ve duygularını takıya döken Zeynep Erol daha sonra temalarına uygun mekanlarda sergilerini gerçekleştirdi . 2002 kafes içinde yolculuk topkapı sarayında sergilediği ve harem kadınlarının kafes içinde kalmış duygularını ifade ettiği aynı zamanda bu günkü kadınların duygularıyla da paralellik kurduğu içsel bir yolculuktu. Daha sonra 2004 tophane-i amire de Zeynep Erol ‘’aşk’ı ve takıyı bedende buluşturdu. bu takıların yorumu ile ilk defa giyilebilen takılar yarattı beden takılarını ve takı kavramını moda ötesine taşıdı.

Duyguların ve ifadenin gücü takıda buluştu .
2006 aya irini klisesi’ gerçekleştirdiği ‘’ yaşam çiçeği’’ adlı sergisinde, biz insanların ‘’kutsal geometri’’ içindeki yaşam yolculuğunu simgeleştirdi ve aslında kim olduğumuzu bizlere takıları vasıtası ile yeniden hatırlatmak istedi.
2008 i.t.ü taşkışla binasında ‘’kozmik dans’’ sergisini gerçekleştirdi. evrenin bütünlüğünü ve özlerin birleşmesini takılarında simgeleştirdi.

2009 yılbaşı ‘’simya’’ adlı koleksiyonunu kendi galerisinde gerçekleştirdi ‘’telkari’’ kültürünü modernize edip bu güne taşıdı.

2010 ilkbaharında ‘’ küçük tibet’’ adlı koleksiyonunda budizm felsefesine olan yatkınlığını ve kendine inancın gücünü budist semboller vasıtası ile takılarına yansıttı.
2010 yılbası ‘’ötesi’’ adlı son koleksiyonunda Zeynep Erol ölüm ,yaşam ,ve yeniden doğuş kavramlarını sorguluyor ve duygularını bu düşünceyle harmanlayıp takılarında maddeleştiriyor.

2011 yılbaşında ‘‘abra kadabra’’ isimli sergisini açan Zeynep Erol farklı dinlere ait sembolleri ve inançları bir arada toplayarak, pozitif bir oluşum için hayallerini takılar üzerinden gerçekleştirmiştir.